تبلیغات
ظهور منجی - چرا مذهب شیعه را مذهب جعفری می گویند ؟

دعای فرج
   


<-BlogDescription->

چرا مذهب شیعه را مذهب جعفری می گویند ؟


                  

                          چرا مذهب شیعه را مذهب جعفری می گویند ؟


خود این لغویت زمینه و فرصتی برای امام صادق علیه السلام بوجود آورد تا احادیث ناب ...


برای بسیاری این سؤال وجود دارد که چرا امام جعفر صادق (ع) را به عنوان رئیس مذهب تشیع می شناسیم ؟ چرا امامان قبل از ایشان بویژه اولین امام شیعیان حضرت علی (ع) به عنوان رئیس مذهب شناخته نمی شود؟ 
در پاسخ به این سوال چند نکته بیان می شود:
بعد از رحلت پیامبر و انحراف جریان خلافت از مسیر صحیح، امت اسلامی به دو فرقه تقسیم شدند: پیروان خلفا و پیروان حضرت علی علیه السلام
بحث شیعه و اهل تسنن از ابتدا به عنوان مذهب وبه شکل امروزی مطرح نبوده بلکه مذاهب چهارگانه اهل تسنن ( حنفی ، مالکی ، شافعی و حنبلی ) در عصر امام صادق (ع) و بعد از آن شکل گرفته است . از آنجا که هر یک از مذاهب چهارگانه اهل تسنن به نام رئیس و مؤسس آن نامگذاری شده است ،نام مذهب شیعه به نام بزرگ پیشوای این مذهب در آن زمان یعنی امام صادق (ع) نامگذاری شد.
حال چرا نام گذاری این مذاهب در این زمان اتفاق افتاد . محققان به دو موضوع مهم در این باره اشاره می کنند که به اختصار به توضیح آن می پردازیم.
1- همزمان شدن دوران امام صادق علیه السلام با لغو قانون ممنوعیت نقل حدیث :
( ممنوعیت نقل حدیث که از زمان خلفا شروع شده بود در زمان امام باقر و امام صادق علیهما السلام لغو شد.)خود این لغویت زمینه و فرصتی برای امام صادق علیه السلام بوجود آورد تا احادیث ناب رسیده از پیامبر و اهل بیت را نقل و منتشر سازند .
2- ایجاد فضای سیاسی خاص در زمان امام صادق (ع) :
درگیریهای بنی امیه و بنی عباس بر سر تصرف خلافت که دقیقا مصادف شده بود با زمان امامت امام ششم باعث شد تا امام از این دو فرصت به دست آمده نهایت استفاده را برای تبلیغ مذهب تشیع و بیان احکام فقهی اسلام ببرند. لذا با توجه به مطالب فوق و اوج گسترش معارف اسلامی و احکام اسلام بخصوص شیعه در زمان حضرت امام صادق (ع) ، مذهب شیعه از آن زمان به بعد به عنوان مذهب جعفری نامیده شد


::
نویسنده : به یاد حمیدرضا کشاورز
تاریخ : دوشنبه 19 مرداد 1394